Хорхе Мартин најбрз на дождливата трка во Јапонија

Возачот на Прамак Дукати, Хорхе Мартин денеска славеше во трката за Големата награда на Јапонија, иако условите за возење на птеката беа лоши и таа траеше само 12 круга, наместо планираните 24.

Мартин оствари двојна победа во Јапонија, откако вчера беше најдобар и во спринт-трката, а покрај него на подиумот по денешната битка се најдоа Франческо Бањаја од Дукати и Марк Маркез од Репсол Хонда.

По нив следат Марко Бецеки, Алеш Еспаргаро, Џек Милер, а во топ-10 имаше место и за Аугусто Фернандез, Фабио Ди Џанантонио, Раул Фернандез и Фабио Квартараро.

Во генералниот пласман е прв Бањаја со 319 бодови, по што го следи Мартин со 316, а трет е Бецеки со 265 бода.

Следната трка во Мото ГП шампионатот се вози во Индонезија.