Вардарецот Абутовиќ се враќа во Македонија, ќе игра за - Пелистер!

Српскиот репрезентативец, Илија Абутовиќ се враќа во македонскиот ракомет, но овојпат ќе го носи зелено-белиот дрес на Пелистер.

Абутовиќ кој седум сезони го носеше дресот на Вардар со кој го крена и пехарот од Лигата на шампионите, се избори и за статус на клупска легенда, сега се сели во најголемиот ривал на црвено-црните.

Дефанзивецот го напушти францускиот Шарт каде што ги помина изминатите две сезони и постигна договор со Пелистер.

Наскоро се очекува битолскиот клуб и официјално да го потврди ангажманот на Абутовиќ.