Ферстапен: Имам незаборавна година со Ред Бул

Возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен кажа дека е задоволен со победата на трката за Големата награда на Јапонија, но најважно е тоа што екипата успеала да ја одбрани титулата во конструктори.

Актуелниот светски шампион тргна од пол-позиција и со сигурно возење освои нови бодови со кои ѝ се приближи на титулата.

„На почетокот имав проблеми, но потоа трката беше едноставно. Ова е неверојатно. Имам незаборавна година со Ред Бул, меѓутоа поважно е тоа што освоивме титулата за конструктори“, кажа Ферстапен.