Леброн како во најдобрите денови, му даде 37 поени на Хјустон (ВИДЕО)

На нешто повеќе од еден месец пред неговиот 39. роденден, Леброн Џејмс игра како во своите најдобри денови.

Лос Анџелес Лејкерс ја оствари четвртата победа во последните пет натпревари, по триумфот против Хјустон со 105-104, а убедливо најдобар поединец во тимот беше токму ветеранот. Заврши со 37 поени, погоди 14/19 од игра и 7/9 од линијата за слободни фрлања, а доминантната претстава пред домашните навивачи ја дополни со 8 асистенции, 6 скока и 3 освоени топки.

Тоа е петти натпревар на Леброн оваа сезона во кој постигна 30 или повеќе поени, но ефектот против Хјустон е негов најдобар во актуелното првенство. Му недостасуваат уште пет поени за да ја мине границата од 39.000 во кариерата и тоа сигурно ќе се случи на претстојниот меч против Јута Џез на домашен терен утре вечер.

Покрај Леброн, на натпреварот со Хјустон се истакна и Ентони Дејвис со 27 поени и 10 скока, а Остин Ривс додаде 17 поени, вклучувајќи исклучително важна тројка во финишот. На спротивната страна, Дилон Брукс постигна 24 поени, а Алперен Шенѓун додаде 23 поени и 10 скока.

На останатите натпревари, за издвојување е поразот на шампионот Денвер Нагетс на гостувањето кај Кливленд со 109-121 и триумфот на Сакраменто на гости кај Далас со 129-113.

РЕЗУЛТАТИ
Бруклин - Филаделфија 99-121
Торонто - Детроит 142-113
Индијана - Орландо 116-128
Кливленд - Денвер 121-109
Далас - Сакраменто 113-129
Јута - Феникс 137-140
Мемфис - Бостон 100-102
Портланд - Оклахома 91-134
ЛА Лејкерс - Хјустон 105-104