Луис Скола е назначен за директор на Варезе

Легендарниот аргентински кошаркар Луис Скола има нова работа откако се повлече од активното играње. Тој ќе биде директор на италијанскиот клуб Варезе, каде ја мина последната сезона како играч. 

Тој одигра 28 натпревари за овој тим и имаше просек од 17,8 поени и тоа на 41 годишна возраст.

„Варезе со гордост најавува нов член во Управниот одбор на тимот, Луис Скола и тоа во улога на главен извршен директор“, стои во соопштението на италијанскиот состав. 

Официјалната промоција на Скола е закажана на 22 септември на прес-конференција.

Аргентинецот зад себе има неверојатна кошаркарска кариера, а за прв пат се прослави во тимот на Баскониа или порано познат како Тау Керамика. Потоа цели 10 сезони играше во НБА-лигата во тимовите на Хјустон, Феникс, Индијана, Торонто и Бруклин. Потоа две сезони беше во Кина, во Италија играше за Олимпија Милано и лани за Варезе.

Со репрезентацијата на „гаучосите“ имаше неверојатни успеси освојувајќи го златниот медал на Олимписките игри во 2004 година, а во Пекинг четири години подоцна бронзата. На Светските првенства има две сребрени медали со Аргентина и тоа во 2002 и 2019 година.