Ц. Звезда преслуша уште еден шпански гигант, ама плејофот останува далечен – сон!

Кошаркарите на Црвена Звезда покажуваат дека полека излегуваат од криза, откако втор меч по ред победуваат шпански гигант во Евролигата, откако по триумфот над Басконија минатата недела вечерва на домашен терен беа подобри и од Валенсија (92-73).

Во прекрасна атмосфера во преполната сала „Александар Николиќ“, каде што се наоѓаше и тенисерот Новак Ѓоковиќ, црвено-белите доминираа од првиот до полесниот момент и заслужуважено дојдоа до убедливиот триумф. Петрушев со 20 поени беше најефикасен во победничкиот тим, додека Кампацо застана на 15 поени и седум асистенции.

Ц. Звезда на три кола до крајот на регуларниот дел во Евролигата е на 12. место со скор од 14-17, две победи помалку од Басконија, која е на последна што носи пласман во плеј-офот.