Двојна круна за Динамо: Ристовски и Адеми го освоија хрватскиот Куп

Динамо Загреб триумфира со 3-1 против Риека во финалето на хрватскиот Куп, па така македонските фудбалер Аријан Адеми и Стефан Ристовски кренаа уште еден пехар оваа сезона.

Сучиќ и Батурина стрелаа за предност од 2-0 на Динамо во првото полувреме, додека Булат зголеми на 3-0 во 82. минута, а конечниот резултат го постави Фрук во судиското надополнување.

Македонските фудбалери беа стартери на овој меч и помогнаа во освојувањето на двојната круна, откако претходно Динамо го освои првото место во домашното првенство.