Пролет го испрати во пензија својот најискусен ракометар

Најискусниот ракометар од редовите на Пролет, Дејан Пецаковски одлучи да се повлече од активното играње ракомет.

Пецаковски дресот на Пролет го носеше од 2020 година, а сега на 38 години одлучи да замине во спортска пензија.

Клубот му изрази благодарност за придонесот во изминатите годините, а претседателот Кадиевски и директорот Огњеновски го испратија со благодарница на последниот тимски собир.

Низ кариерата искусниот ракометар настапуваше за Металург, Пелистер, Вардар, Зомимак, Макс Струмица...

Имаше краток престој и во Клуб Африкан од Тунис, додека дресот на македонската репрезентација го носеше на 26 натпревари во кои постигна 29 гола.