Двајца навивачи повредени во пукотница на средношколски натпревар (ВИДЕО)

Најмалку две лица се застрелани за време на средношколски фудбалски натпревар во Плезентвил, Њу Џерси, а потоа беше виде опст хаос откако толпа навивачи почна да бега на сите страни. Засега не е позната причината за пукотницата.

Неколку истрели биле испукани во публиката за време на натпреварот кој се играл во петокот, при што погодиле едно младо момче кое седело на трибините, потврдија локалните власти. Момчето било пренесено во болница со итна помош, но неговата состојба сè уште не е позната.

Второто лице кое било погодено во пукањето, исто така било префрлено во најблиската болница.

Според тамошните медиуми, пукотниците биле од белегници, но засега нема индикации дека полицијата идентификувала осомничен или направила апсења.