Индијана со звукот на сирената го победи Лејкерс (ВИДЕО)

Индијана со кош на 22-годишниот Ендру Нембхард во последната секунда победи на гостувањето кај Лос Анџелес Лејкерс со 116-115.

Лејкерс во последната четвртина влегоа со водство од девет поени разлика 93-84, а потоа со серија од 8-0 зголемија на 101-84, се чинеше дека веќе е јасно кој ќе биде победникот, но кошаркарите на Индијана не мислеа така.
 
Почнаа да ја топат предноста на Лејкерс, го имаа и последниот напад, домаќините водеа со 115-113, кога резервистот Нембхард шутна во последната секунда и погоди за победа  на Индијана од 115-116.
Најдобар кај Индијана беше Халибартон со 24 поени, Метурин реализираше 23. Во составот на Лејкерс, Ентони Дејвис постигна 25 поени и имаше 13 скокови, Вестбрук даде 24 поени, а Леброн Џејмс 21.

Резултати:
 
Филаделфија - Атланта 104:101
Вашингтон - Минесота 142:127
Бостон - Шарлот 140:105
Бруклин - Орландо 109:102
Торотно - Кливленд 100:88
Њу Орлеанс - Оклахома 105:101
Денвер - Хјустон 129:113
Јута - Чикаго 107:114
Сакраменто - Феникс 117:122
ЛА Лејкерс - Индијана 115:116