Бостон со 20 тројки го растури Мајами за брејк во финалето на Истокот (ВИДЕО)

Кошаркарите на Бостон селтикс ја изедначија ситуацијата во финалето од Источната конференција, откако ноќеска направија „брејк“ совладувајќи го како гости тимот на Мајами хит (127-102).

Шутот од далечина на „келтите“ функционираше перфектно за што говорат 20 постигнати тројки и тоа со 50-отстотна прецизност, а згора на тоа овој тим постигна дури 70 поени во првото полувреме (а примија 45), што доволно говори за нивната расположеност во нападот. Враќањето на Смарт и Хорфорд во тимот донесе драстично поголем квалитет и искуство, што се виде на теренот, па „селтикси“ сега ја имаат иницијативата во серијата.

Џејсон Тејтум беше најефикасен кај Бостон со 27 поени (8/13 шут од игра), додека Браун и Смарт постигнаа по 24 поени. Кај Мајами најпрецизен беше Џими Батлер со 29 поени. Серијата се сели во Бостон каде што в недела од 2.30 часот по полноќ се игра третиот натпревар.