Тренерот на Реал Мадрид се расплака во Каунас, го скрши говорот на Таварез (ВИДЕО)

Екипата на Реал Мадрид изненадувачки дојде до европската шампионска титула во кошарка, со оглед што беше на работ од бездната уште во четвртфиналната серија со Партизан, во која ги загуби првите два меча и тоа на домашен терен.

Но, „кралевите“ собраа сили и покрај сите повреди и казни, наредија пет победи во низа, три над црно-белите и против Барса и Олимпијакос на фајналфор-турнирот во Каунас и дојдоа до 11. трофеј во Евролигата во клупската историја. Тоа беше причина за емотивната реакции со солзи на тренерот Чус Матео, кој многу пати сезонава беше сменуван и критикуван од јавноста, но кој издржа до самиот крај. Неговите солзи беа предизвикани од зборовите на центарот Валтер Таварез, кој беше избран за МВП на завршницата.

„Единствено што можат е да му честитам на овој човек до мене. Сите заслуги се негови. Веруваше во нас и кога никој друг не го правеше тоа. Го заслужува овој трофеј повеќе од било кого друг. Он е еден од најдобрите луѓе кои сум ги запознал во животот и медиумите треба да покажат почит кон него. Имаме многу 'алфа мажјаци' во нашиот тим и не беше лесно да се излезе со нас оваа сезона, но тој успеа во тоа. Вие новинарите мора да му се извините. Он е наш шеф и секогаш кога ќе се спомене оваа титула мора да се каже и неговото име“, изјави Таварез.

Реал беше на работ од бездната и во големото финале, кога имаше минус шест (72-78) на стотина секунди до крајот, но следуваа седум поени во низа на „кралевите“, кои кулминираа со чудесниот кош на Серхио Љуљ на три секунди до крајот.