Црвена Звезда доби драконска казна поради навивачите (ФОТО)

Евролигата реши да ја казни Црвена Звезда со 30.000 евра поради инцидентот со навивачите на натпреварот против Жалгирис, кога „делии“ ги гаѓаа судиите со различни предмети.

Црвена Звезда беше поразена со 91-93 од литванскиот тим, а навивачите збеснаа поради судењето, па дури и го скинаа тунелот низ кој минуваа арбитрите.

Српскиот тим по 26 одиграни кола има 10 победи и 16 порази и се наоѓа на 16. место во Евролигата.