Пелистер го уништи ТФТ Скопје за да се врати на врвот во Првата лига

Пелистер се врати на првата позиција на табелата во македонската кошаркарска Прва лига, откако вечерва славеше со 104-68 против тимот на ТФТ Скопје.

Битолскиот тим уште на самиот почеток го скрши отпорот на ТФТ и ја доби првата четвртина со 22-16, по што Тај Харис намали на четири поени (23-27), но Пелистер потоа влезе во одлична серија и полувреме замина со 45-33.

Пелистер целосно го уништи нивниот ривал во второто полувреме. Битолчани постојано го зголемуваа нивното водство во третата четвртина, кое достигна и +24 (71-47), а ТФТ не успеа да го ублажи поразот и на крајот мораше да прифати убедлив пораз од 104-68.

Најефикасен во екипата на Пелистер беше Игор Кесар со 27 постигнати поени, шест скокови и една асистенција, додека во тимот на ТФТ по 14 поени постигнаа Амир Смит и Ландриус Хортон.