Стравична несреќа на мотоциклист во квалификациите за Мото ГП во Португалија (ВИДЕО)

Еден од најценетите мотоциклисти во Мото ГП серијата, Пол Еспаргаро, доживеа стравична несреќа во квалификациите за трката која викендов ќе се одржи во Португалија.

Според локалните известувачи, шпанскиот возач е надвор од животна опасност, но засега нема детали околу неговата здравствена состојба.

Станува збор за 31-годишен мотоциклист, кој сезонава ќе вози за Гасгас фактори тимот. Претходните две години ќе дел од екипата на Репсол Хонда.