Му нема рамен на Марк Маркез во Остин (ВИДЕО)

Марк Маркез ја оствари својата прва сезонска победа во Мото ГП откако вечерва славеше на трката за Големата награда на САД во Остин, Тексас.

Мотоциклистот на Хонда триумфираше пред водечкиот во генералниот пласман Фабио Квартараро и Фабио Бањаја.  За Шпанецот ова е седма победа во Остин. 

Квартарато води во генералниот пласман со 254 бодови, пред Бањаја кој има  202 бода.