Алонсо ќе го замени Фетел во Астон Мартин (ФОТО)

Четирикратниот светски шампион Себастијан Фетел реши да се пензионира на крајот на сезоната, а со тоа остави празно место во Астон Мартин, кое ќе биде пополнето од страна на легендарниот Шпанец Фернандо Алонсо.

Астон Мартин потврди дека потпишале повеќегодишен договор со Алонсо, кој останува во „најбрзиот циркус“, а до крајот на сезоната ќе вози за Алпин.

Шпанскиот возач досега беше двапати светски шампион и тоа во 2005 и 2006 година.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by FORMULA 1® (@f1)