Европското првенство (ЕП) досега не донесе премногу атрактивни натпревари, иако имаше некои дуели со многу голови, па поради тоа главна сензација се згодните навивачки.

Големото дерби на „Алијанц Арена“ го одбележа мечот меѓу Германија и Франција (0-1), а на трибините биле и манекенките Ванеса Марипоса и Вања Рашова, кои биле главни на трибините и го привлекле вниманието на останатите околу нив.