„Пандев е Кројф од Македонија - ќе заплачев на неговото пензионирање во Амстердам!“

Холандската фудбалска легенда, Рафаел ван дер Варт се потсети на емотивното пензионирање на Горан Пандев кое се случи токму против Холандија на Европското првенство.

Последниот натпревар за македонската репрезентација Горан Пандев го одигра против Холандија во Амстердам на Европското првенство. 
Кога Пандев беше заменет во текот на второто полувреме, македонските фудбалери формираа шпалир и со аплауз го испратија. Аплаудираа сите на трибините и македонските и холандските навивачи и го скандираа неговото име.
 
Рафаел ван дер Варт беше дел од свечената ложа на трибините на стадионот и вели дека му се насолзиле очите од емоции.
„Мислам дека тоа беше одлично. Тој е како Јохан Кројф од Македонија. Морници ме полазаа, ми се насолзија очите. Мислам дека е убаво таквите големи фудбалери да добиваат такви испраќања“, рече Ван дер Варт.
Пред тој натпревар, капитенот на Холандија, Џеорџино Вајналдум на Пандев му подари холандски дрес со неговото име и со бројот 122, колку што одигра натпревари за македонската репрезентација. Тој гест зборува многу за почитта која Холанѓаните ја имаат кон нашиот фудбалер.