Прв пат во историјата: Странец ќе суди натпревар од Премиерлигата

Дуелот помеѓу Ватфорд и Њукасл во сабота ќе биде запишан во аналите на англискиот фудбал, бидејќи за прв пат во Премиерлигата ќе суди странски судија. 

Се работи за Австралиецот Џаред Жилет, кој веќе две сезони ја дели правдата во англиската Чемпионшип дивизија и пониските лиги. Тој го носи знакчето на ФИФА, а добро ја познава и Премиерлигата, бидејќи на неколку натпревари беше и во ВАР-собата.

Вкупно пет судии беа кандидати за унапредување во Премиерлигата, а довербата ја доби Жилет.