Енрике ќе биде нов тренер на ПСЖ!?

Кристоф Галтие вчера за последен пат го предводеше ПСЖ, по што го напушта клубот затоа што не успеа да ја освои титулата во Лигата на шампиони (ЛШ), а раководството на францускиот шампион веднаш најде негова замена.

Во трката за „жешкото“ столче во Париз беа неколку тренери, меѓу кои и Жозе Мурињо, но изборот на управата паднал на Луис Енрике кој во минатото ги тренираше Барселона и шпанската фудбалска репрезентација.

Првиот човек на парижаните, Насер Ал-Келаифи смета дека Енрике има квалитет да им го донесе европскиот пехар на „Паркот на принцовите“, а неговата промоција се очекува во следните недели.