Де Роси ја препороди Рома: Дибала со хет-трик го расплака Торино

Рома под водство на тренерот Даниеле Де Роси го запиша петтиот триумф во последните шест меча во Серија А, откако вечерва на домашен терен го надигра Торино со 3-2 во 26. коло од италијанското првнество.

Избраниците на Де Роси останаа во игра за топ-4 и пласман во Лигата на шампиони (ЛШ), а на дуелот против Торино блесна Пауло Дибала кој постигна хет-трик.

Аргентинецот од пенал во 42. минута донесе водство од 1-0, а само две минути подоцна Торино конечно искористи една од своите шанси преку Запата за да израмни на 1-1.

Дибала на почетокот на вториот дел ги враќа Римјаните во водство од 2-1, а потоа Аргентинецот го комплетира и хет-трикот против гостите. Сепак, Торино во завршницата од дуелот погоди за 2-3 и ја врати неизвесноста во судиското надополнување, но немаше за и за трет погодок во мрежата на Свилар.

Рома е на шестата позиција со 44 бодови, односно четири помалку од четвртопласираната Болоња, додека Торино остана на 10. место со 36 бода.