Атлетико ја надигра Валенсија за трет триумф по ред во Ла Лига (ВИДЕО)

Атлетико Мадрид одигра одличен меч против Валенсија и славеше со 3-0 во 26. коло од Ла Лига за 15. победа оваа сезона во домашното првенство.

Антоан Гризман во 23. минута ја затресе мрежата на Валенсија за предност од 1-0, по што гостите стрелаа за 1-1 во 30. минута, но погодокот им беше поништен поради офсајд.

На стартот на вториот дел Јаник Караско ја зголеми предноста на Атлетико (2-0), по што Томас Лемар ги постави конечните 3-0 во 67. минута.

Атлетико има 51 бод на третата позиција, односно 14 помалку од лидерот Барселона.