Хорор за Ѓоковиќ, се повреди на два дена пред почетокот на „Ролан Гарос“

АТП турнирот во Женева требаше да му помогне на Новак Ѓоковиќ да ја крене самодовербата пред вториот Гренд слем во сезоната, а место тоа му донесе уште поголеми проблеми.

Не само што не успеа да ја освои титулата и загуби од далеку полош рангиран тенисер од себеси, туку денеска доживеа, односно ја обнови повредата на раката која го мачеше и на почетокот од оваа сезона. Поради тоа, меѓу првиот и вториот сет мораше да му биде укажана лекарска помош и засега не е познато во каква ситуација се наоѓа повреденото место.

„Ролан Гарос“ почнува в недела, Ѓоковиќ во првото коло се среќава со Ербер од Франција, но уште не се знае точниот термин на натпреварот.