Струмица шести пат по ред го освои одбојкарскиот Куп на Македонија!

Одбојкарите на Струмица Н. го освоија Купот на Македонија откако убедливо со 3-0 го совладаа Борец во финалето кое се играше во Радовиш.

Актуелниот шампион на Македонија беше доминантен во куп финалето против Борец, победувајќи со 3:0 (27:7, 25:23, 25:18).

Владо Милев имаше 12 поени, Хараба заврши со 11, Алексов со 7, Глобоцки заработи 5, Наков 4, а Ефтим Ричлиев 2. Кај Борец најефикасни беа примачите Волков со 14 и Костиќ со 12 поени.

Ова беше вкупно деветта куп титула за Струмица, а шеста по ред.