Барселона го здроби Кјелце за финале на Супер Глоуб

Европскиот првак Барселона го здроби полски Кјелце, во новата реприза од ланското финале во ЛШ, па со триумфот со 39-28 обезбеди финале на Супер Глоуб, неофициоајлното светско клупско првенство.

Барселона против германски Магдебург ќе се бори за пехарот, откако Германците во првото полуфинале го победија Ал Ахли со 36-28, а денеска уште на полувреме исчекорија кон финалето после предноста од плус пет (16-11) и потоа во вториот дел константно ја зголемуваа предноста за да слават убедливо.

Ал Ахли, кој од денеска ги води екс-вардаровиот кормилар Дејвид Дејвис против Кјелце ќе играат во малото финале на годинашниот Супер Глоуб.