Веселин Вујовиќ се враќа во хрватскиот ракомет да го нападне тронот на Загреб!

Легендарниот црногорски ракометар и тренер се враќа во хрватскиот клупски ракомет и тоа на клупата на Нексе, со кој денеска и официјално потпишал договор.

Тој со новиот тим ќе се обиде да ја прекине доминацијата на својот поранешен тим Загреб, каде што во два направи седеше на клупата од кои последниот пат беше во 2020 година. Вујовиќ во својата богата тренерска кариера беше тренер на Сиудад Реал, Вардар, Загреб, Копер и Ал Сад, а беше селектор на Македонија, Словенија и Србија и Црна Гора. Тој на клупата на клубот од Нашице ќе го замени Бранко Тамше.

Црногорскиот селектор последната работа ја имаше во Иран, чија репрезентација лани првпат ја однесе на Светско првенство, но поради политичката ситуација во земјата реши да си замине. Со Нексе ќе се обиде да ја однесе шампионската титула од Загреб, кој е единствен ракометен шампион по осамостојувањето на Хрватска, иако основна цел сезонава му е да осигура пласман во Европската лига.