Екс-вардарецот Канељас оди во пензија!

Поранешниот освојувач на Лигата на шампиони (ЛШ) со македонскиот ракометен гигант Вардар, Жоан Канељас реши да стави крај на богатата клупска кариера.

Канељас го почна походот кон врвот со екипата на Гранољерс каде што играше во сезоната 2004/05, по што се пресели во Барселона, а во кариерата го носеше дресот и на Сиудад Реал, Атлетико Мадрид, Хамбург, Кил, Пик Сегед и Вардар од 2016 до 2018 година, додека последен клуб на шпанскиот ракометар во кариерата му е Кадетен.

Шпанецот во кариерата освои голем број клупски трофеи, а се закити и со златниот медал на Светското првенство (СП) во 2013 година, а беше првак и на Европските првенства во 2018 и 2020 година.