Алкалоид со убедлива победа се враќа од Струга

РК Алкалоид немаше проблеми на гостувањето во Струга од каде се врати со висока победа од 32-22.

Момците на Кире Лазаров беа далеку поквалитетен противник на овој натпревар и впишаа лесни три бода на табелата.

Струга беше рамноправна само во воведниот дел од мечот, потоа Алкалоид додаде гас и на полувремето замина со пет голови предност, беше 15-10.

Слично беше и во вториот дел, Алкалоид и тие 30 минути ги доби со пет гола разлика за конечна победа од 32-22.

Дамјан Митев со седум гола беше најдобар стрелец кај Алкалоид, Џонов и Кофисловски постигнаа по пет. Толку имаше и Младеновски од Струга.