„Времето во ЦСКА никогаш нема да го заборавам – штета што не дојдовме до титула!“

Емил Рајковиќ пред речиси две години седна на клупата на ЦСКА Москва, но беше најспектакуларен трансфер во историјата на макбаскетот и тоа во најтешкиот поред на славниот клуб, во кој беше исфрлен од меѓународните натпреварувања поради руската агресија на Украина.

Тој ќе остане запишан во клупската историја поради серијата од 30 победи по ред, од кои 24 беа во иста сезона што минатата сезона му го донесе признанието тренер на сезоната во ВТБ. Но, во полуфиналето загуби од Локомотив Кубан, па ја освои бронзата со триумф над Зенит. Сезонава со поразот во последното коло го изгуби првото место на табелата пред плејофот, по што дојде решение на смена.

„Сакам да изразам голема благодарност до ЦСКА и неговиот претседател Андреј Ватутин за нивната постојана конструктивна соработка и укажаната доверба, благодарение на која го предводев една од најуспешните тимови во историјата на европската кошарка. Во овие две години имавме многу победи и многу пријатни моменти кои ќе ми останат во сеќавање. Сакам да им се заблагодарам на мојот персонал, играчите и, не помалку важно, на навивачите на ЦСКА, кои секогаш не поддржуваа на секој натпревар. Искрено се надевам дека тренерската смена ќе ја донесе потребната потреба и со враќањето на Каспер Вер ќе ја постигне целта и ќе ја освои титулата“, изјави Рајковиќ.

Емил тренерската кариера ја почна во Тоа сум јас, а потоа преку Фени индустри, Работнички и МЗТ Скопје продолжи да работи во Полска, а во ВТП лигата претходно беше предводник на Астана и на Автодор.