Снајперот Јакимовски со рекорд на кариерата му донесе триумф на Вашингтон (ВИДЕО)

Македонскиот кошаркарски репрезентативец, Андреј Јакимовски, долго ќе го памети ноќешниот меч на универзитет Вашингтон стејт против Аризона стејт (75-58), со оглед што беше најзаслужен за триумфот на неговата екипа.

Талентираниот Македонец средбата ја заврши со 22 поени, што е негов личен поентерски рекорд двегодишната кариера во НЦАА-лигата.

Јакимовски за триестина минути на паркетот постигна пет тројки од десет обиди, а имаше и седум скокови и три асистенции.