Марин Докузовски влегува во политиката и тоа во - општина Карпош!

Еден од најтрофејните македонски тренери, Марин Докузовски, кој ја предводеше репрезентацијата до историското четврто место на ЕП во Литванија пред десет години, се наоѓа пред нов предизвик и тоа – политички.

Како што пишува Фокус, веќе легендарниот стратег треба да биде носител на советничката листа на СДСМ во општина Карпош, каде што кандидат за градоначалник од оваа политичка опција е Душко Весковски, поранешен прв човек на „Водовод“. Докузовски на крајот од минатата сезона си замина од Работнички, каде што долги години работеше како прв тренер, а во последните две и како шеф на стручниот штаб на тимот од Центар.

Според прелиминарните кандидатски листи за советници на претстојните локални избори, најмалку уште еден реномиран спортист ќе биде носител на предлог-листата. Станува збор за поранешната ракометна ѕвезда, а сега тренер на машкиот суперлигаш Скопје, Адријана Будимир, која ќе биде предводник на кандидатите за советници на СДСМ во општина Центар.