Српска кошаркарска легенда ќе седне на клупата на милионерите од Дубаи!

Поранешен селектор на српската кошаркарска репрезентација, Александар Ѓорѓевиќ, ќе биде тренер на екипата на Дубаи, која од следната сезона ќе игра во АБА лигата.

Тој се уште е селектор на кинеската репрезентација, но наскоро би требало да биде промовиран во предводник од клупата на составот од Блискиот Исток, чија цел е наскоро да игра и во Евролигата. Ѓорѓевиќ како селектор на Србија освои сребрени медали на Европски и Светски првенства, како и на Олимписките игри во Рио де Жанеиро.

Поранешниот фантастичен плејмејкер ги предводеше екипите на Фенербахче, Виртус Болоња, Баерн, Панатинаикос, Тревизо и Олимпија Милано.