Дончиќ одново феноменален, но „воините“ ја подготвуваат метлата за Далас (ВИДЕО)

Кошаркарите на Голден стејт вориорс се на мал чекор до пласман во големото финале од НБА-лигата, откако го добија и третиот по ред натпревар од серијата со Далас маверикс (109-100), овој пат како гости во Тексас.

Првото полувреме беше изедначено, а „воините“ клучната предност ја обезбедија во третиот период, во кој беа подобри со 30-21, колку што на крајот изнесуваше нивната предност. На „телињата“ не им помогна ниту фантастичната партија на Лука Дончиќ, кој средбата ја заврши со 40 поени и 11 скока, додека кај гостите најдобар беше Стив Кер со 31 поен и 11 асистенции.

Г. Стејт сега води со 3-0 во серијата, а првата од трите меч-топки ја има во ноќта повеќе вторник и средба, кога се игра вториот меч по ред во Далас.