Димитријевиќ одличен, ама ЦСКА со брејк го почна финалето

Македонскиот репрезентативец Ненад Димитријевиќ одигра уште еден извонреден натпревар против најтрофејниот руски клуб ЦСКА, но тоа денеска не беше доволно за победа на неговиот тим.

Московскиот тим поведе со 1-0 во финалето од ВТБ лигата откако го победи Уникс како гостин со 96-95 во исклучително драматичниот финиш. Одлучија неколку тешки судиски одлуки во финишот, пред се неспортскиот прекршок кој арбитрите му го досудија на Димитријевиќ на девет секунди пред крајот, при резултат 95-92 со што ЦСКА доби слободни фрлања и напад и тоа максимално го искористи за да дојде до победата.

Ако не беше тоа, Димитријевиќ секако ќе беше прв играч на натпреварот бидејќи за 30 минути во игра постигна 22 поена, 6 асистенции, 3 украдени топки и 3 скока за индекс 31, највисок на мечот. Уникс ќе биде домаќин и на вториот дуел од финалето и тогаш нема да има право на кикс бидејќи со евентуален пораз ќе ѝ овозможи на ЦСКА да го решава прашањето околу новиот шампион на домашен терен.