МЗТ со две фантастични НБА-атракции ја најави првата победа над Пелистер (ВИДЕО)

Кошаркарите на МЗТ Скопје го направија првиот од посакуваните три чекори кон јубилејната десетта титула, откако синоќа на домашен терен го совладаа Пелистер (84-64), во меч во кој не само што доминираа, туку на моменти и играа ептен атрактивно.

Меѓу низата квалитетни акции на домашната екипа, отскокнуваа две забувања во НБА-стил, прво на Абдул-Малин Абу по популарен „цепелин“, а потоа и на Кеандре Кук по една соло акција.

Аеродромци со ова поведоа со 1-0 во финалната серија што се игра до три победи, а следниот меч се игра в среда (19 часот) и тоа повторно во „Јане Сандански“.