Дамјан Стојановски прогласен за МВП во финалето

МЗТ Скопје го совлада Пелистер во финалната серија на Првата кошаркарска лига на Македонија и го крена пехарот, а наградата за најкорисен кошаркар му припадна на Дамјан Стојановски.

Стојановски го доби петтото признание во финалињата, откако претходно такво нешто му успеа во 2010, 2014, 2016 и 2019 година.

Кошаркарот на МЗТ е рекордер по број на МВП-награди во финалињата, додека зад него е Ѓорѓи Чековски со три признанија.