Втора победа по ред за Ферари: Леклер ја освои Италија

Пилотот на Ферари, Шарл Леклер, ја забележа и втората победа во низа, откако славеше на трката за Големата награда на Италија.

Тој од пол - позицијата па се до крајот беше на чело на гридот и на крајот сосема заслужено дојде до триумф со кој го врати италијанскиот тим на победничките патеки.

На второто место со засостанување од една секунда заврши пилотот на Мерцедес, Финацот Валтери Ботас, додека трет на подиумот се искачи актуелниот шампион и лидер во генералниот пласман, Битанецот Луис Хамилтон, кој исто така го извозе и најбрзиот круг на патеката освојувајќи го доболнителниот бод.

Бодови осовоија и Даниел Рикардо, Нико Гулкенберг, Алексанер Албон, Серхио Перез, Макс Ферстапен, Антонио Џовинаци и Ландо Норис.