Се крчка уште една „бомба“ во Ф1: Валтери Ботас го напушта Мерцедес

Се почести се шпекулациите за заминвањето на Валтери Ботас од редовите на Мерцедес, а како следна дестинација за Финецот се споменува тимот Рено. Се тврди дека менаџерот на финскиот возач преговара со тимот и можно е тој да седне во испразнетото место на Рено, од кое ќе стане Даниел Рикардо на крајот на годината.

Не треба да заборавиме дека постојат сомнежи за стабилноста на односите меѓу Ботас и Мерцедес откако тој се приклучи на шампионскиот тим во 2017 година, но сега ситуацијата е навистина динамична и има непознати.

Договорот на Валтери со „сребрените стрели“ отсекогаш бил од година во година, што допринесува многу на гласините.

Според германските медиуми, Дидие Котон, менаџерот на Ботас, имал разговор со Сирил Абитбул од Рено, но што тие си рекле едни на други и дали тоа воопшто е точно, не е јасно. Се вели дека Валтери не е единствениот потенцијален кандидат за позицијата – Фернандо Алонсо е исто така едно од имињата споменати во врска со тимот од Енстон. Постојат гласини и за Себастијан Фетел.

Тото Волф е категоричен дека се уште е рано за Мерцедес да ги објави возачите за следната година.