Ф1 го потврди календарот со трки за 2023 година

Формула 1 во декември објави дека во 2023 година нема да има трка за Големата награда на Кина поради проблемите со коронавирусот, а денеска стигна потврда на веста.

Ф1 соопшти дека во календарот за 2023 година ќе има 23 трки, а датумите остануваат исти како што се планираше претходно.

Сезоната ќе почне со трката во Бахреин, додека ќе заврши во Абу Даби.