Бањаја ја освои пол-позицијата и постави рекрод во Италија

Возачот на Дукати, Франческо Бањаја ја освои пол-позицијата пред спринтот за Големата награда на Италија.

Италијанецот постави рекорд на патеката со време од 1.44,855 и ја освои пол-позицијата, додека зад себе го остави Марк Маркез од Репсол Хонда, а од третото место ќе тргне Џек Милер поради казната на Алекс Маркез.

Спринтот се вози денеска од 15.00 часот, додека трката е закажана за недела од 14 часот.