Спалети по пласманот на ЕП: Сега почнува вистинскиот предизвик!

Селекторот на Италија, Лучано Спалети кажа конечно добива вистински предизвик на кормилото на репрезентацијата откако се пласира на Европското првенство (ЕП) во 2024 година.

Италија се пласираше откако вчера одигра 0-0 против Украина и го освои второто место во групата Ц, веднаш зад Англија која заврши прва со 20 бода.

„Прочитав што пишуваат медиумите за стравот, а откако дојдов сите зборуваа дека овој меч ќе биде пресуден. Со оглед на тоа што се случуваше во минатото, моравме да се пласираме, а не е лесно кога чувствуваш притисок. Научив некои работи и мислам дека сега имам искуство. Сега почнува вистинскиот предизвик, не смееме да бараме изговори“, вели Спалети.