Пијан Шкот во сообраќајка повредил шестмина – утнал на која страна се вози во Германија!

Во сообраќајна несреќа предизвикана од шкотски навивач во Германија се повредени шест лица, од кои двајцата се во тешка состојба.

Полицијата се сомнева дека возел под дејство на алкохол и тоа на спротивната сообраќајна лента во близина на аеродромот „Веце“, кој е во близина на Диселдорф. Шкотланѓанецот возел по левата лента како во татковината, по што ја предизвикал несреќата, со оглед што во Германија како и во цела континентална Европа се вози по десната сообраќајница. Овој 25-годишен маж бил во автомобилот со уште четворица пријатели.

Тој и еден од неговите пријатели се тешко повредени, додека со полесни повреди се здобил 45-годишниот возач на другото возило, Германец од Дизелдорф. Селекцијата на Шкотска вечерва ќе биде дел од првиот меч на ЕП 2024 и тоа против против домаќинот Германија на „Алијанц арената“ во Минхен (21 часот).