Партизан се лизна во Белград, победи за АЗ Алкмар и Базел

Белградски Партизан загуби вечерва од белгиски Гент со 0-1 на свој терен, па си ја искомпликува ситуацијата во трката за првото место кое директно и без разигрувања води во пролетните елиминации.

Иако црно-белите имаа многу мотиви, беа полни со желба и амбиција да ги победат Белгијците, вечерва за час и половина не успеаа да дадат гол, а Свен Кумс по еден час игра еднаш погоди во домашната мрежа и го реши мечот.

После овој триумф Гент остана максимален, сега има девет бода, Партизан остана втор со шест, но сега на гости ќе мора да брка триумф за евентуално да го преземе лидерското место и тоа за две недели во следното коло. Анортозис и Флора Талин ремизираа 2-2 во првиот меч во оваа група уште во првите вечерни термини денеска.

Базел со 3-1 ја победи Омонија, а АЗ Алкмар успе асо 1-0 да победи во Романија кај Клуж. Победи и украинска Зарја во Софија против ЦСКА со 1-0, додека Слован Братислава рутински тирумфираше со 2-0 против гибралтарски Линколн Ред Импс.

ГРУПА А: Хелсинки – Макаби ТА 0-5, Алашкерт – ЛАСК 0-3

ТАБЕЛА: Макаби ТА 7, ЛАСК 7, Хелсинки 3, Алашкерт 0

ГРУПА Б: Анортозис – Флора Талин 2-2, Партизан – Гент 0-1

ТАБЕЛА: Гент 9, Партизан 6, Флора 1, Анортозис 1

ГРУПА Ц: Бодо Глимт – Рома 6-1, ЦСКА Софија – Зарја 0-1

ТАБЕЛА: Бодо 7, Рома 6, Зарја 3, ЦСКА С. 1

ГРУПА Д: Клуж – АЗ Алкмар 0-1, Јаблонец – Рандерс 2-2

ТАБЕЛА: АЗ Алкмар 7, Јаблонец 4, Рандерс 3, Клуж 1

ГРУПА Е: Феенорд – Унион Берлин 3-1, Макаби Хаифа – Славија Прага

ТАБЕЛА: Феенорд 7, Макаби Хаифа 4, Славија Прага 3, Унион Берлин 3

ГРУПА Ф: Копенхаген – ПАОК 1-2, Слован Братислава – Линколн 2-0

ТАБЕЛА: ПАОК 7, Копенхаген 6, Слован Б. 4, Линколн 0

ГРУПА Г: Мура – Рен 1-2, Витесе – Тотнем 1-0

ТАБЕЛА: Рен 7, Витесе 6, Тотнем 4, Мура 0

ГРУПА Х: Карабах – Каират 2-1, Базел – Омонија 3-1

ТАБЕЛА: Базел 7, Карабах 7, Каират 1, Омонија 1