Данска го објави списокот со играчи за Мундијалот во Русија!

Селекторот на фудбалската репрезентација на Данска, Оге Хареиде го објави поширокиот список од 35 играчи на кои ќе смета за Светското првенство во Русија.

Списокот до четврти јуни ќе биде намален на 23 фудбалери, кои ќе ја претставуваат репрезентацијата на Данска на Мундијалот.

Голмани: Каспер Шмајхел, Јонас Лосл, Фредерик Роно, Јеспер Хенсен

Одбрана: Симон Кјаер, Андреас Кристенсен, Матијас Јоргенсен, Јаник Вестергард, Андреас Бјеланд, Хенрик Далсгард, Питер Анкерсен, Јенс Стригер, Риза Дурмиси, Јонас Кнудсен, Николај Бојлесен.

Средина: Вилијам Квист, Томас Деланеј, Лукас Лерагер, Ласе Шоне, Мајк Јенсен, Кристијан Ериксен, Даниел Вас, Пјер-Емил Хојбјерг, Матијас Јенсен, Михаел Крон-Дели, Роберт Сков.

Напад: Пјоне Систо, Мартин Бретвејт, Андреас Корнелиус, Виктор Фишер, Јусуф Пулсен, Николај Јоргенсен, Никлас Бендтнер, Каспер Долберг, Кенет.

Данска на Мунијалот се наоѓа во група со селекциите на Франција, Перу и Австралија.