Кадетите на Станојковиќ загубија од врсниците од Романија во првиот тест

Кадетската селекција на Македонија до 17 години загуби од врсниците од Романија во првиот од двата пријателски мечеви во Скопје, откако Романците триумфираа со 3-2 на тренинг-центарот „Петар Милошевски“.

Максимилијан Димитриевски беше стрелец на двата гола за Македонија, а низа шанси младите македонски фудбалери што ги предводи легендарниот Вујадин Станојковиќ имаа уште низа шанси за подобар резултат, кои не ги искористија, за разлика од романските надежи и нивната подобра реализација за да дојдат до триумфот.

Следниот меч со Романците на оваа генерација е на програмата во понеделник.