Трабзонспор ја дочека казната за инцидентот против Фенербахче со - пцовки!

Дербито меѓу Трабзонспор и Фенербахче го одбележа скандал, откако по последниот судиски свиреж на теренот влегоа навивачи за да се пресметаат со гостинските фудбалери.

Фудбалскиот сојуз на Турција реши да го казни Трабзонспор со огромна парична казна, но и со забрана за присуство на навивачи на следните шест домашни натпревари.

„Да ти е*ам правдата. Отстапете од своите позиции, поднесете оставка“, се вели во реакцијата на казнениот тим.

Санкции имаше и за двајца фудбалери на Фенербахче, односно за Џејден Остерволде и Ирфан Џан Егрибајт кои се суспендирани по еден меч поради учество во тепачка.