Стразбур ги посрамоти Монако и Анри на „Луј Втори“ (ВИДЕО)

Монако во 21. коло од француската Лига 1 беше поразен на домашен терен од Стразбур со 1-5.

„Кнезовите“ сезонава се мачат со формата и се борат за опстанок во француската лига, а по денешниот пораз тоа ќе им биде уште потешка задача.

Стразбур стигна во водство во 12. минута, а пет минути подоцна Томасон зголеми на 2-0.

Радамел Фалкао ја врати надежта на Монако во 22. минута и намали на 1-2, но во продолжение Стразбур ги растури „кнезовите“ и со конечни 5-1 запиша нов триумф.

Монако има само 15 бодови, а клубовите надвор од зоната за испаѓање имаат три бода повеќе.

Останати резултати:

Ним - Тулуз 0-1
Рем - Ница 1-1