Помошник на Клоп од следната сезона ќе биде тренер на Салцбуг

Германскиот тренер Јирген Клоп в недела ќе го предводи Ливерпул за последен пат, по што ќе замине од премиерлигашот, а заедно со него ќе си заминат и останатите членови на стручниот штаб.

Еден од нив, Пеп Лијндерс реши да стане тренер на екипа која се натпреварува во ЛШ, а тоа е австрискиот шампион Салцбург.

„Горд сум што ќе бидам тренер на Салцбург, ова е привилегија за мене, сакам да работам во клуб поставен на здрави темели“, кажа Лијндерс.