Њукасл ја најде замената за Бенитез во селекторот на Белгија

Њукасл и Рафаел Бенитез се разделија по три години соработка, па сега премиерлигашот е во потрага по нов менаџер. 

Сопстевеникот на „црно-белите“ Мајк Ешли смета дека идеално решение за клупата на неговиот тим е Роберто Мартинез. Шпанскиот стратег има искуство од Премиерлигата, бидејќи ги водеше Виган, Свонси и Евертон. Од 2016 година е селектор на Белгија.

Мартинез засега е приоритет број 1 за Њукасл, но во игра се и Патрик Вијера, Стивен Џерард и Микел Артета.